Badanie zgodności kodu DNA

Badania DNA: co musisz o nich wiedzieć?

Badania DNA są bardzo silnymi dowodami sądowymi w wielu typach spraw. Uzyskanie wiarygodnych wyników wcale jednak nie jest banalne i warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym, czym jest badanie DNA, na co pozwala, a na co nie, a także jakie są warunki wstępne, żeby w ogóle udało się przeprowadzić takie ustalenia.

Jak działa badanie DNA przez detektywa?

Jest spora różnica między tym, jak badania DNA przeprowadzają medycy, a jak detektywi. Żebyśmy się dobrze zrozumieli: technologia jest bardzo podobna, ale zupełnie inny jest cel, więc i badanie trochę się różni od strony technicznej. Z pozyskanej próbki DNA bada się tylko pewną stosunkowo niewielką ilość markerów – standardowo 24. To dokładnie taka sama procedura, jaką trzeba zachować, jeśli badanie byłoby zlecone przez sąd.

Badania przeprowadzane są w certyfikowanych laboratoriach. To ważne, ponieważ próbka nie może być nawet w najmniejszym stopniu zanieczyszczona, a całą procedurę trzeba przeprowadzić zgodnie z obowiązującymi normami. Istnieje takie pojęcie jak „walidacja badań” i chodzi o określenie idealnie powtarzalnych i w pełni kontrolowanych warunków, których zachowanie jest potrzebne, żeby wyniki były wiarygodne. Po szczegóły techniczne możemy odesłać do podręczników kryminalistyki, a jeszcze głębiej – po zaawansowane prace naukowe z dziedziny biologii i genetyki oraz analityki sądowej, ale ta wiedza wystarczy: odpowiednio zebrana próbka, certyfikowane laboratorium, atestowany sprzęt, kontrolowane warunki.

Czego nie mówi badania DNA?

Warto byłoby w tym miejscu rozprawić się z paroma mitami, które rosną wokół badań DNA. Czego nie mówi wynik badania DNA przeprowadzanego przez detektywa?

  • Na podstawie wyniku badania jednej próbki nie można udzielić odpowiedzi na pytanie „kto jest ojcem dziecka”.
  • Nie można precyzyjnie określić, ile czasu w danym miejscu przebywała osoba, której DNA jest badane (choć czasem możliwe są dość zgrubne przybliżenia).
  • Badanie DNA nie pozwala na przykład odtworzyć wyglądu danej osoby (praca detektywa to nie film).

Co można stwierdzić na podstawie badań DNA?

Istotne jest postawienie właściwego pytania. Nawet tak doskonała technologia, której używa się w badaniach DNA, ma swoje ograniczenia. Pozwala jednak rozwikłać wiele zagadek.

  • Można stwierdzić ze stuprocentową pewnością, że mężczyzna nie jest ojcem konkretnego dziecka albo z na 99,9999%, że nim jest (w praktyce sądowej przyjmuje się, iż to całkowita pewność).
  • Można określić stopień pokrewieństwa między dawcami kilku próbek.
  • Można potwierdzić obecność danej osoby w konkretnym miejscu.

Ile kosztuje badanie DNA?

Cena samego badania w laboratorium różni się w zależności od tego, jakie jest pochodzenie próbek: czy będzie to standardowy wymaz z policzka, czy może mikroślady: resztki śliny, włosów, plamek krwi, i skąd będą one pozyskane (patyczki do lodów, ubrania, naczynia, niedopałki itd.). Warto jednak wziąć pod uwagę, że to znów nie jest takie proste. Laboratoria mogą podać sztywną cenę, detektyw często nie, ponieważ musi uwzględnić koszt pozyskania próbek, co nie zawsze jest łatwe. Warto też pamiętać, że nie każda próbka będzie nadawała się do badania, bo DNA dość szybko degeneruje.

Jeśli chcesz przeprowadzić tylko badanie DNA, skontaktuj się z nami, dopytamy o szczegóły i przedstawimy wycenę, a jeśli taka potrzeba pojawi się w trakcie prowadzonej sprawy, to na bieżąco będziemy informowali cię o kosztach.

Samo badanie nie wystarcza – interpretacja

Wynik badania DNA to tylko liczby. One same dla większości osób są zupełnie niezrozumiałe. Dlatego detektywi zawsze korzystają z usług laboratoriów wydających od razu pełne interpretacje wyników. To szczególnie istotne w procedurze sądowej, gdzie tak naprawdę przedstawiana jest interpretacja wyników – nie podważa się raczej samego profilu genetycznego (chyba że istnieje podejrzenie błędu proceduralnego), ale można próbować dyskutować z interpretacją. Z tego też powodu nasze biuro detektywistyczne korzysta nie tylko z najlepszych akredytowanych laboratoriów, ale też zawsze prosi o interpretację profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × two =