Weryfikacja zwolnień lekarskich

weryfikacja zwolnień lekarskich

Weryfikacja zwolnień lekarskich pracowników to powinność pracodawcy. Zatrudniając osoby do pracy, powinieneś wiedzieć, jakie prawa przysługują Ci w przypadku napotkania jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zwolnień, na których przebywają Twoi pracownicy. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy, mają świadomość środków możliwych do wykorzystania w celu dokonania weryfikacji. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, na łamach którego poznasz swoje prawa!

Prawo w przypadku zwolnień lekarskich

Prawo jednogłośnie mówi, że ostateczna decyzja o tym, kto zostanie upoważniony do dokonania weryfikacji zwolnienia lekarskiego pracownika, pozostaje w rękach pracodawcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoje działania wspomóc osobą profesjonalnego detektywa. Co prawda, przepisy dotyczące kontroli zwolnień lekarskich, nie dopuszczają niektórych działań, niemniej jednak opinia o niemożności wykorzystania pomocy biura detektywistycznego wynika z ich nadinterpretacji.

Przepisy nie narzucają jedynego właściwego sposobu kontroli. Przede wszystkim, pracownik, ma obowiązek poddać się przeprowadzanych czynnościom, które dokonuje pracodawca, co potwierdzone zostało w rozporządzeniu. Nigdzie nie znajdziemy jednak zdania mówiącego o tym, jakie rozwiązania służące kontroli pracownika są dopuszczalne, a jakie nie.

Weryfikacja zwolnień lekarskich pracowników – pomoc detektywa

Pracownik, który dostarczy do swojego miejsca pracy zwolnienie lekarskie, otrzymuje prawo do zasiłku chorobowego finansowanego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo korzystania ze środków publicznych, pracodawca ma prawo kontrolować osobę zatrudnioną.

Podczas kontroli, jaka ma zostać przeprowadzona przez osobę trzecią (inną niż pracodawca) i ma ona mieć miejsce w miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu, bądź miejscu zatrudnienia, konieczne pozostaje wystawienie imiennego upoważnienia na dopełnienie wszystkich aspektów tej czynności. To jedyny obowiązek dla pracodawców, który został podany w rozporządzeniu.

Oprócz bezpośredniego sprawdzenia pracownika, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać kontroli na podstawie na przykład postów umieszczanych przez pracownika w mediach społecznościowych.

Nasze łódzkie biuro detektywistyczne JR Detektyw może poszczycić się szeroką wiedzą i doświadczeniem w zakresie weryfikacji zwolnień lekarskich. Powierz sprawę profesjonalistom i nie przejmuj się złożonością rozstrzygnięcia problemu.