Odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych w firmie: wirtualna rzeczywistość, realna odpowiedzialność

W przypadku zwykłego domowego komputera albo prywatnego smartfona utrata danych oznacza najczęściej tylko stratę paru zdjęć ze znajomymi. Utrata takiej pamiątki jest przykra. Jednak ta sytuacja nie generuje dalszych, poważniejszych konsekwencji. Inaczej jest w przypadku firmy. Utrata danych niesie ze sobą ryzyko, którego skutki często są trudne do oszacowania.

Gubisz więcej, niż się spodziewasz!

Utrata danych w firmie? Sądzisz, że nic się nie stało? Przecież wszystko, co ważne i tak ma kopię zapasową. Czy jesteś tego pewien? Przypomnij sobie czy w kopii zapasowej znajdziesz wszelkie szkice umów, całą korespondencję z kontrahentami? Są tam archiwalne cenniki, listy płac, całe archiwum pracowników lub inne równie ważne dokumenty?

Z naszego doświadczenia wynika, że w kopiach zapasowych często brakuje starszych danych. Z ich utratą wiąże się jednak spore ryzyko. Stare rozliczenia czy umowy mogą wciąż być potrzebne w negocjacjach z klientami. Nigdy nie wiesz, kiedy urząd skarbowy upomni się o podsumowania finansowe.

W nowoczesnej firmie każda informacja ma znaczenie, a większość z nich zapisywana jest na nośnikach. W razie uszkodzenia, awarii albo celowego, szkodliwego działania można stracić znacznie więcej, niż z pozoru się wydaje.

Odzyskiwanie danych z telefonów i komputerów

Odzyskanie danych z komputera jest możliwe niezależnie od stopnia uszkodzenia dysku. Nawet po formatowaniu i fizycznym uszkodzeniu wciąż można uzyskać dostęp przynajmniej do części danych. I warto to zrobić – nawet jeśli nie uda się odbudować całego archiwum firmowego, a tylko jego fragment, to i tak zmniejsza się ryzyko operacyjne.

Od lat zajmujemy się odzyskiwaniem danych. Powierzano nam wiele zadań, które nasi klienci już na starcie skazywali na porażkę. Nie wierzyli, że odzyskanie danych w ich sytuacji jest realne. Mieliśmy okazję pracować zarówno z dyskami HDD, SSD, jak i pamięcią flash wykorzystywaną w nowoczesnych smartfonach. Bazując na własnym doświadczeniu, możemy powiedzieć, że w przypadku 90% spraw nasze działania przyniosły sukces.

Odzyskując dane, odzyskujesz spokój

Każdy odzyskany dokument to zmniejszenie konsekwencji, jakie może ponieść firma. W końcu jej stabilne działanie zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze udokumentowana jest działalność. Przeniesienie firmowych informacji do wirtualnej rzeczywistości to ułatwienie, ale i wielka odpowiedzialność. Dlatego tak ważne są względy bezpieczeństwa i kontrola przepływu danych. Kopie zapasowe to dobre rozwiązanie, ale czasem niewystarczające.