Weryfikacja zwolnień lekarskich pracowników.

Jako pracodawca, powinieneś wiedzieć, jakie prawa przysługują Ci w przypadku napotkania jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zwolnień lekarskich, na których przebywają Twoi pracownicy. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy, mają świadomość środków możliwych do wykorzystania w celu dokonania weryfikacji. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, na łamach którego poznasz swoje prawa!

Prawo jednogłośnie mówi, że ostateczna decyzja o tym, kto zostanie upoważniony do dokonania weryfikacji zwolnienia lekarskiego pracownika pozostaje w rękach pracodawcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoje działania wspomóc osobą profesjonalnego detektywa. Co prawda, przepisy dotyczące kontroli zwolnień lekarskich, nie dopuszczają niektórych działań, niemniej jednak, opinia o niemożności wykorzystania pomocy biura detektywistycznego wynika z ich nadinterpretacji.

Przepisy nie narzucają jedynego właściwego sposobu kontroli. Przede wszystkim, pracownik, ma obowiązek poddać się przeprowadzanych czynnościom, które dokonuje pracodawca, co potwierdzone zostało w rozporządzeniu. Nigdzie nie znajdziemy jednak zdania mówiącego o tym, jakie rozwiązania służące do kontroli pracownika są dopuszczalne, a jakie nie.

Pracownik, który dostarczy do swojego miejsca pracy zwolnienie lekarskie, otrzymuje prawo do zasiłku chorobowego finansowanego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo korzystania ze środków publicznych, pracodawca ma prawo kontrolować osobę zatrudnioną.

Jedynym obowiązkiem dla pracodawców, który został podany w rozporządzeniu jest fakt, że podczas kontroli, jaka ma zostać przeprowadzona przez osobę trzecią (inną niż pracodawca) i ma ona mieć miejsce w miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu, bądź miejscu zatrudnienia, konieczne pozostaje wystawienie imiennego upoważnienia na dopełnienie wszystkich aspektów tej czynności.

Oprócz bezpośredniego sprawdzenia pracownika, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopuścić się kontroli na podstawie na przykład postów umieszczanych przez pracownika w mediach społecznościowych.

Nasze Biuro detektywistyczne, może poszczycić się szeroką wiedzą w zakresie weryfikacji zwolnień lekarskich i indywidualnym podejściem do każdego klienta. Powierz sprawę pod skrzydła profesjonalistów i nie zadręczaj się złożonością rozstrzygnięcia problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 19 =